Poznajemy siedziby Starostów

W dniu 7 maja wyruszyliśmy na 3 dniową wycieczkę do Urzędowa. Była to wyprawa zorganizowana w ramach projektu "Poznanie siedziby starostów". Mieszkaliśmy w gościnnych progach gospodarstwa agroturystycznego państwa Baranów "Józiowa Zagroda". Miejsce niezwykłe, w którym czas się zatrzymał. Pierwszego dnia naszej wycieczki zwiedziliśmy miasto Urzędów: rynek. kościół parafialny św. Mikołaja, wały obronne wraz z pomnikiem Orląt Lwowskich. Zostaliśmy bardzo serdecznie, wręcz po królewsku, przyjęci przez panią sekretarz miasta Wiesławę Ciupak. Podczas miłej rozmowy mogliśmy poznać dzieje Urzędowa i ciekawostki związane z tym regionem. Następnie udaliśmy się na spacer do źródła św. Otylii. Droga powrotna to lekcja historii: odwiedziliśmy liczne na tym terenie miejsca pamięci.  Po,południu, po aktywnym wypoczynku na boisku i placu zabaw, udaliśmy się na obserwacje astronomiczne. W swoim obserwatorium pan Józef otworzył przed nami niebo. Mogliśmy zobaczyć tarczę Księżyca i planety: Jowisz i jego księżyce oraz Saturn. Wieczorem miło spędziliśmy czas przy ognisku. Drugi dzień wyprawy również obfitował w wiele atrakcji. Odwiedziliśmy warsztat garncarski pana Cezarego Gajewskiego i Leśnictwo Wolski Bór z rezerwatem świerka oraz 190 letnim dębem Marcin. Po obiedzie odbyły się warsztaty plastyczne i gospodarstwa domowego u naszych gospodarzy. Następnie uczestniczyliśmy w obserwacjach nieba i projekcji filmu o planetach i gwiazdozbiorach w profesjonalnym namiocie do obserwacji astronomicznych. Nie mogło też zabraknąć emocji sportowych na miejscowym stadionie piłki nożnej. Wieczorem znów zasiedliśmy wspólnie przy ognisku. Ostatni etap wycieczki to lekcja geografii w pięknym, nie odkrytym jeszcze, wąwozie lessowym oraz spacer nad jeziorem w Skorczycach. Wyprzwa, jak zwykle, skończyła się zbyt szybko! W doskonałych nastrojach wróciliśmy do szkoły.

Opublikowano: 16 maja 2016 12:21